Image

Ruszył projekt "Skarby lasu""

Piątek 18.11.2016 r.

Po ostatnim zebraniu wiejskim informowaliśmy o planowanym projekcje ścieżki przyrodniczej "Skarby lasu", który to został podjęty w odpowiedzi na inicjatywę zgłoszoną przez mieszkańców. Część środków Gmina pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowe fundusze przeznaczyliśmy wpsólnie podczas zebrania wiejskiego z tuleckiego funduszu sołeckiego.
Na początku wiosny br. w miejscu, w którym obecnie startuje projekt dzięki Nadleśnictwu Baki, Gminie Kleszczewo oraz naszej wspólnej inicjatywie kilku mieszkańców, powstało miejsce na ognisko. Myślę, że wielu zna historię tego miejsca, o którym często piszemy na łamach naszego profilu facebookowego. Przypominając pokrótce, po pierwszych tygodniach funkcjonowania tego miejsca byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Były ogniska, spotkania sąsiedzkie, wszyscy sprzątali po sobie ... Niestety trwało to bardzo krótko. Potem nadszedł okres, w którym miejsce to zamieniło się w jeden wielki śmietnik, a wszystko skończyło się kompletną dewastacją tego miejsca.
W związku z tym zwróciliśmy się do Pana Wójta o głębokie przemyślenie projektu "Ścieżka przyrodnicza - Skarby lasu" związanego z dalszym rozwojem naszego lasu jako miejsca rekreacyjnego. Otrzymaliśmy odpowiedź, że projekt jest w trakcie realizacji, a jego przerwanie oznacza utratę pozyskanej dotacji i że należy mieć nadzieję, że szacunek do tego miejsca wzrośnie gdy teren zostanie zagospodarowany.
Poza tym dostajemy sygnały o niezadowolonej z tego pomysłu części mieszkańców, którzy mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie tego miejsca. Na co dzień borykają się oni z uciążliwymi hałasami jakie podczas wielu imprez przy ognisku przeszkadzają im dotkliwie. Informowali oni o tym fakcie wielokrotnie policję jak i straż pożarną.
Nie wiemy jaka będzie dalsza historia naszego lasu rekreacyjnego. Wiele przykładów z całego kraju pokazuje nam, że takie miejsca funkcjonują, cieszą się sympatią i poszanowaniem mieszkańców. Niestety krótka historia lasu rekreacyjnego w Tulcach pozostawia nam wiele obaw, czy jesteśmy gotowi, jako społeczność na takie wyzwanie.

Image

Kolejne Zbieranie gałęzi w Lesie Rekreacyjnym w Tulcach. WSPÓLNE OGNISKO!

Sobota 30.04.2016 r, ul. Wrzosowa 1, Tulce, godzina 10:00. Po zakończeniu o godz. 12:00 wspólne ognisko!

Podobnie jak ostatnim razem, w najbliższą sobotę zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości z całymi rodzinami do kontynuacji akcji oczyszczania naszego lasu – LAS REKREACYJNY W TULCACH – ZRÓBMY SOBIE LAS.
Celem jest usuniecie wciętych gałęzi z wyznaczonej części lasu, wzdłuż ulicy Wrzosowej do widocznej z niej polany. Gałęzie, które wyzbieramy i zgromadzimy w stosy wokół polany maja być rozdrobnione w maszynie dostarczonej przez Nadleśnictwo lub Urząd Gminy, co ma nastąpić prawdopodobnie już maju. Tak jak informowaliśmy wcześniej w tym okresie każdy z nas, każdego dnia może indywidualnie podjąć się ich zbierania i układania w stosy wokół polany ale wspólnie będzie raźniej – ZAPRASZAMY!!!

Sobota 30.04.2016 godz. 10:00

Pogoda nam znowu dopisała. Kolejna część lasu została przez nas wysprzątana ze ściętych przez Nadleśnictwo gałęzi. Są on obecnie sukcesywnie rozdrabniane przez urządzenie, które słychać ostatnio przechodząc obok lasu. Kilka zdjęć z soboty tutaj

Image

Biegaj z Opel Szpot - ognisko

Sobota 24.04.2016 godz. 13:00

W sobotę, dnia 23.04.2016 roku od godzinie 13:00 ,na polance w Lesie Rekreacyjnym w Tulcach rozpoczęło się ognisko zorganizowane przez nauczycieli z tutejszej szkoły. Przy ogniu i pieczonych kiełbaskach spotkali się uczestnicy kolejnej edycji biegu organizowanego w ramach akcji „Biegaj z Opel Szpot”, w którym uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi i nauczycielami biorą udział już od zeszłego roku. Uczestniczący w biegu, dyrektor szkoły Pan Grzegorz Stachowiak za pośrednictwem pozostałych, licznych uczestników zaprosił wszystkich, którzy mogą zjawić się przy ognisku i tych, którzy tym razem nie biegali. Celem było fajne, rodzinne spotkanie w lesie i zachęcenie kolejnych osób do kolejnego biegu, który odbędzie się w przyszłym miesiącu.
Nagroda za nasze, liczne uczestnictwo w tej imprezie, oprócz satysfakcji może przybrać formę materialną w postaci sprzętu sportowego, który możemy zdobyć na rzecz szkoły. W zeszłym roku byliśmy „o włos”, zabrakło nam kilku punktów. Nasza szkoła zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji szkół z całego Poznania, uczestniczących w tej akcji.
Niezmordowaną animatorką działającą na rzecz rozpropagowania tej imprezy wśród naszych uczniów i mieszkańców jest Basia Lamperska z Rady Rodziców. W zeszłym roku nie tylko zaraziła swym entuzjazmem dzieci i rodziców ale dzięki temu, że natrafiła na pełną akceptację nauczycieli i dyrekcji szkoły dla tego przedsięwzięcia nie miała najmniejszego problemu aby uzyskać aprobatę wójta, Pana Bogdana Kemnitza dla naszego uczestnictwa w tej akcji, który uznając pomysł za świetny nieodpłatnie, co miesiąc użycza gminny autokar by uczestnicy biegów mogli dotrzeć na Maltę w Poznaniu, gdzie impreza się odbywa.
Z każdym, kolejnym spotkaniem grono biegaczy się powiększa a tym razem z inicjatywy dyrektora szkoły i obecnych nauczycieli mieliśmy i ognisko z pieczonymi kiełbaskami, może w przyszłym miesiącu też się uda je zorganizować. Dziękując wszystkim obecnym - dzieciom, rodzicom, nauczycielom i przyjaciołom zapraszamy za miesiąc na kolejny bieg na rzecz naszej szkoły oraz do codziennego, aktywnego korzystania z LASU REKREACYJNEGO W TULCACH.
Tutaj znajdziecie małą fotorelację z ogniska

Image

Zakaz wyrzucania odpadów zielonych!

Wtorek 19.04.2016 godz. 12:30

Informujemy, że w ramach naszej akcji w dniu 15.04.2016 roku, na pasie granicznym pomiędzy lasem a ul. Wrzosową, na os. Kwiatowym w Tulcach zostały zawieszone tabliczki informujące o ZAKAZIE WYRZUCANIA ODPADÓW ZIELONYCH do lasu, zaprezentowane mieszkańcom Tulec na tegorocznym sprzątaniu lasu. Zawieszono 7 tabliczek – cztery na pniach drzew, dwie na słupkach znaków drogowych, jedną na słupku drewnianym. Na słupkach znaków drogowych tabliczki zostały przymocowane opaskami tworzywowymi, w sposób pozwalający na bezproblemowe i natychmiastowe ich usunięcie oraz w sposób nie powodujący jakiekolwiek uszkodzenia tych słupków ale co najważniejsze w sposób nie powodujący pogorszenia czytelności i widoczności znaków drogowych – załączamy zdjęcia.
Na pniach drzew tabliczki zostały przymocowane za pomocą opasek tworzywowych w połączeniu ich z elastycznym przyponem, wykonanym z gumy, który rozciągając się wraz ze wzrostem drzewa umożliwia mu swobodny przyrost objętości pnia bez narażenia go na wrastanie opasek w pień. Również te tabliczki zostały zawieszone w sposób pozwalający na bezproblemowe i natychmiastowe ich usunięcie.
Prosimy wiec wszystkich mieszkańców, zwłaszcza terenów przyleśnych o nie wyrzucanie do lasu ściętej trawy, liści, gałęźi, roślin doniczkowych czy tez świątecznych choinek!

Image

Oczyszczanie terenów przyleśnych.

Sobota 16.04.2016 godz. 10:00 oraz 15:00

W ramach przedsięwzięcia “Otwarcia tuleckiego lasu na naszą miejscowość i przystosowania jego części do celów spacerowo-rekreacyjnych”, przed sprzątaniem lasu pracownicy Nadleśnictwa wycieli część zakrzewienia oraz uszkodzone i zwalone drzewa oraz wyznaczyli i urządzili polanę rekreacyjną.


Na zdjęciach, które przedstawiamy tutaj widać posprzątany fragment lasu, podczas ostatniego, sobotniego Wielkiego Sprzątania. Usunęliśmy wycięte przez Nadleśnictwo gałęzie układając je w stosy do rozdrobnienia oraz z pasa granicznego między lasem a ul. Wrzosową wyzbieraliśmy odpady zielone – choinki, gałęzie krzewów ozdobnych, ziemię z korytek kwiatowych, które mieszkańcy osiedla tam wyrzucili. Różnica jest widoczna szczególnie w porównaniu z kompostownikiem, ktory znajduje się za stacją transformatorową, na wysokości wlotu w ulicę Krokusową (to ten mały żółty budyneczek widoczny na poprzednich zdjęciach). Tam jest dramat.


Wracamy więc do lasu w najbliższą sobotę. Celem jest usuniecie wciętych gałęzi z wyznaczonej części lasu, wzdłuż ulicy Wrzosowej do widocznej z niej polany. Gałęzie, które wyzbieramy i zgromadzimy w stosy wokół polany maja być rozdrobnione w maszynie dostarczonej przez nadleśnictwo lub urząd gminy , ma to nastąpić w przeciągu dwóch najbliższych tygodni więc czasu jest niewiele. W tym okresie każdy z nas, każdego dnia może indywidualnie podjąć się ich zbierania i układania w stosy wokół polany.
Wiedząc, że NASZ REKREACYJNY LAS W TULCACH będzie powstawał etapami, przez kilka sezonów, chcielibyśmy aby była to akcja społeczna, wierząc tak udana jak coroczne sprzątanie lasu.
Zatem zapraszamy wszystkich mieszkańców Tulec w najbliższą sobotę, dnia 16.04.2016 roku. Organizujemy zbiórkę chętnych dwukrotnie: godzina 10 oraz 15. przy ulicy Wrzosowej 1.
!!! ZAPRASZAMY !!!
( wszystkich, całe rodziny i jeszcze więcej )

Poniedziałek 18.04.2016 godz. 12:30

W sobotni poranek wstrzeliliśmy się w okienko pogodowe. Zebrało się nas ok 10 osób. Przez godzinkę udało się oczyścić spory kawałek lasu pomiędzy ulicą Wrzosową, a miejscem gdzie powstało ostatnio grillowisko. Gałęzie poukładane w sterty czekają na maszynę, która je rozdrobni. Kilka fotek z tego wydarzenia można znaleźć tutaj

Cieszy nas to, że akcja nabiera rumieńców i spotyka się z czynnym zainteresowaniem mieszkańców, nie tylko przy okazji darmowego poczęstunku.